انگل فاسیولا عامل کیست هیداتیکتاریخ انتشار : 1400/02/24 10:27
نویسنده : دکتر محمد تقی صفری فوق تخصص گوارش و کبد در کرج


فاسیولا هپاتیکا چیست ؟


فاسیولا هپاتیکا (Fasciola hepatica) نام یکی از کرم هایی می باشد که به صورت انگل در بدن میزبان زندگی می کند ، این انگل یعنی فاسیولا هپاتیکا مجاری صفروای و کبدی را مورد هجوم قرار می دهد و باعث ایجاد اختلالات کبدی می شود . انگل مذکور در حوضچه ها و چاله های پر از آب که حلزون ها در آنجا وجود دارند یافت می شود و علت آن هم اینست که از حلزون ها به عنوان میزبان واسطه استفاده می کند ، یعنی بخش مهمی از چرخه ی حیات این موجود وابسته به وجود حلزون ها است و از طریق حلزون ها به بدن سایر میزبان ها که هدف اصلی آنها هستند منتقل می شوند . بیشتر این انگل در بدن حیواناتی چون گاو و گوسفند دیده می شود .

شکل و اندازه ی فاسیولا هپاتیکا


انگل فاسیولا هپاتیکا جزو دسته ی انگل های کلاس ترماتودا می باشد که شکل این انگل به صورت کرم برگ شکل پهن می باشد . اندازه ی طول این کرم به 30 میلی متر و عرض آن به 13 میلی متر می رسد .شکل زیر شکل برگ مانند و پهن این موجود را به خوبی نشان می دهد.
 شکل فاسیولا هپاتیکا

راه های انتقال و تولید مثل فاسیولا هپاتیکا


همانطور که در بالا هم اشاره شد این انگل از بدن حلزون ها به عنوان میزبان واسطه استفاده می کند ، به این صورت که در برکه یا حوضچه هایی که حلزون ها در آن زندگی میکند با ایجاد آلودگی به بدن حیواناتی که از آن آب مینوشند یا از علف های نزدیک تغذیه می کنند منتقل می شود .چرخه ی زندگی این موجود به این صورت است که از بدن فرد یا حیوان آلوده به صورت تخم با مدفوع دفع می شود و این تخم پس از ورود به آب تغییر شکل داده و آماده برای ورود به بدن حلزون می شود ،این انگل پس از ورود به بدن حلزون باز هم تغییر شکل داده و یک دم دراز پیدا می کند و آماده ی ورود به بدن میزبان می شود ، به همین علت به بدن موجودی که از حیوان مبتلا تغذیه می کند منتقل نمی شود .این انگل از دو نوع جنسیتی و غیر جنسیتی برای تولید مثل استفاده می کند ، به همین علت برای تکثیر در بدن میزبان نیازی به جفت ندارد و به صورت تکی می تواند تولید مثل کند.

راه های انتقال فاسیولا هپاتیکا به بدن انسان


انسان نیز مانند سایر حیوانات می تواند از طریق نوشیدن آب آلوده یا سبزیجاتی که با آب آلوده شسته شده است به این انگل و بیماری دچار شود .نکته ی بسیار جالب در مورد قدمت ابتلای انسان به این انگل این است که محققان آثار این انگل را در بدن مومیای های مصری نیز پیدا کرده اند و این نشان می دهد تاریخ ابتلای انسان به این انگل به زمان مصریان باستان باز می گردد.

پراکندگی جغرافیایی ابتلا به فاسیولا هپاتیکا


ابتلا به این انگل در همه ی قاره ها یافت می شود ، با اینکه این بیماری تقریبا نادر می باشد اما 2/4 میلیون نفر به این انگل مبتلا هستند و 180 میلیون نفر در معرض آلودگی قرار دارند.بیشتر این افراد کسانی هستند که گاو یا گوسفند پرورش می دهند در مناطقی که حوضچه یا برکه های حلزون ها وجود دارد. این بیماری در پرتقال ، قاره ی آفریقا ، شمال ایران ،اکوادور ، بولیوی ، بخشی از چین بقدری شایع هست که می توان آن را به عنوان زنگ خطری برای سلامتی در نظر گرفت .البته نیاز این انگل به آب ساکن و محدوده ی دمای خاص امکان انتقال وسیع آن را کند کرده است.

کیست هیداتیک


یکی از عواملی که باعث ایجاد کیست هیداتیک می شود همین انگل فسیولا می باشد که بیشتر مجاری صفراوی و کبدی را آلوده می کند و با علاِئم خاصی مانند تب و لرز و تهوع و اسهال و زردی پوست خود را نمایان می کند. داروی این بیماری تریکلابندازول می باشد که انگل را نابود می کند
برای مشاهده ی فیلم عمل ercp و خروج تخم فاسیولا هپاتیکا از مجرای صفراوی توسط دکتر محمد تقی صفری فوق تخصص گوارش و کبد کرج روی لینک زیر کلیک کنید
فیلم خروج تخم فاسیولا از بدن انسان


#انگل فاسیولا #کیست هیداتیک #فاسیولا هپاتیکا #علائم بیماری فاسیولا #کیست هیداتیک کبد انسان #جراحی کیست هیداتیک کبدارسال نظرات
نظرات