بوتاکس معدهتاریخ انتشار : 1401/08/16 00:08
نویسنده : دکتر محمد تقی صفری فوق تخصص گوارش و کبد در کرج


متاسفانه چاقی به عنوان یک بیماری اپیدمیک در سالهای گذشته مطرح شده است. فاکتورهای مثل ژنتیک و مسائل اجتماعی و سایکولوژیک ورفتاری از عوامل مهم در ایجاد چاقی موثر میباشد
و همه به خوبی میدانیم که چاقی به عنوان پیش زمینه تعداد زیادی از بیماری ها از جمله کبد چرب فشارخون دیابت و سکته های قلبی و مغزی مطرح می باشد و هنوز داروی استاندارد به عنوان درمان چاقی پیدا نشده است.
راهکارهای متعددی جهت کاهش وزن در چند سال اخیر مطرح شده است . هر چند همچنان ما به حفظ رژیم غذایی و مصرف غذاهای با سلامت کافی و ورزش به عنوان راهکار اصلی و پیشگیری از چاقی تاکید داریم .متاسفانه به علل مختلف این امر برای همه امکان پذیر نبوده و به دنبال راهکارهای کمکی این پروسه هستند.
در کل گذشته از رژیم غذایی و ورزش دو روش جراحی و غیر جراحی یا اندوسکوپیک جهت کاهش وزن مطرح میباشد
در این مقاله ما بیشتر سعی داریم به یک روش نسبتا جدید و اسان تر هم از نظر هزینه و هم انجام و هم تحمل بیمار بپردازیم
در روش های اندوسکوپیک دو روش بالون معده و بوتاکس معده مطرح میباشد که بوتاکس معده روشی جدید تر و کم هزینه تر نسبت به سایر روشها می باشد


بوتاکس از سالهای بسیار پیش در درمان چین و چروک صورت و درمان میگرن مطرح بوده و در زمینه گوارش در درمان آشالازی و شقاق نیز مورد استفاده قرار گرفته است.
تزریق بوتاکس داخل معده که به صورت اندوسکوپیک انجام میشود یک روش مطمئن و قابل انجام در مطب و کلینیک میباشد و یک انقلاب جدید در درمان اضافه وزن و چاقی در دنیا می باشد.
این روش به خصوص در درمان بیماران که bmi زیر ۳۵ دارند یا افرادی که اضافه وزن دارند و به دنبال یک راهکار کمکی در کنار رژیم و ورزش می باشند.
در این روش بعد از چند روز از تزریق بوتاکس داخل عظلات معده احساس پری و سیری زودرس در بیمار ایجاد شده و بدنبال آن در طی یه سیر ۳ ماهه ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم کاهش وزن در صورت رعایت رژیم غذایی و حفظ کالری مناسب ایجاد خواهد شد و در صورت رضایت بیمار از این کاهش وزن قابل تکرار در طی ۴ تا ۶ ماه نیز می باشد.
از نظر عوارض این روش نسبت به روشهای جراحی و حتی بالون معده با عوارض کمتری روبرو می باشد و می شود به حساسیت به خود بوتاکس و احساس سنگینی معده بعد از تزریق و یبوست در درازمدت اشاره کرد که البته چون تاثیر بوتاکس بعد از سه ماه کم میشود این عوارض هم کاهش پیدا خواهد کرد.
و در نهایت ما این روش را به بیمارانی توصیه میکنیم که در ابتدا از نظر خلق و خوی شرایط ثبات داری داشته باشند و استرس نداشته باشند و ریزه خوار و اهل مصرف زیاد شیرینی و شکلات نباشند چون این افراد نه از بوتاکس که حتی از روشهای جراحی هم شاید سودی نبرند.


#چاقی #بوتاکس معده #کاهش وزن #لاغریارسال نظرات
نظرات